Ogrodzenia panelowe, Ogrodzenia sztachetowe, Sztachety metalowe,Ogrodzenia palisadowe, Brama palisadowa, Ipłot Ogrodzenia, Ogrodzenia łódzkie, Ogrodzenia Łęczyca

Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie – co warto wiedzieć?

Na początku budowy płotu, bez względu na ukształtowanie terenu pierwszy krok wygląda podobnie. Określenie granic, lokalizacja narożnych słupków i… tutaj pojawia się pytanie: co dalej, gdy duże nachylenie terenu sprawia, że montaż płotu panelowego wydaje się być trudny, wręcz niemożliwy dla wykonania przez przeciętnego człowieka?

Montaż płotu panelowego na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu jest bardziej wymagający czasowo, ale jego wykonanie jest możliwe i – co istotne – równie solidne i estetyczne jak na płaskim terenie. Jednak należy przestrzegać kilku zasad. Na co należy zwrócić uwagę przy instalacji paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie?

Czy możliwe jest zamocowanie ogrodzenia panelowego na skarpie?

Jeśli działka jest silnie pofałdowana, nawet niewielkie nierówności warto wyrównać (płot będzie prezentować się lepiej estetycznie). Nie ma konieczności znaczącej ingerencji w naturalne ukształtowanie terenu, ponieważ efekt może być nieestetyczny. Warto podkreślić, że dzięki dostępnym rozwiązaniom ogrodzeniowym, pochyły teren nie stanowi większego problemu przy ogrodzeniu działki. Co to oznacza? Nie ma przeszkód, by zamontować panele ogrodzeniowe na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu!

Montaż paneli ogrodzeniowych na terenie o różnym nachyleniu

W przypadku złożonego terenu, inwestorzy często rozważają wykonanie płotu z siatki na pochyłych działkach. Jednak montaż paneli zapewnia nie tylko trwałe i dobrze dopasowane zabezpieczenie terenu, ale również oferuje większe możliwości aranżacyjne. Wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj gruntu i poprawnie przeprowadzić montaż takiego płotu.

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na terenie o zróżnicowanym nachyleniu?

Nie ważne, jaki sposób montażu jest wybrany dla płotu panelowego na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu, słupki powinny być umieszczone:

  • pionowo,
  • w wcześniej wyznaczonych odstępach.

Najistotniejsze jest to, że na terenie o zróżnicowanym nachyleniu słupki muszą być mocno osadzone.

Mocowanie paneli ogrodzeniowych na znacznej pochyłości terenu

Wybierając zachowanie naturalnego ukształtowania terenu i dostosowanie płotu do niego, mamy do wyboru dwa techniczne rozwiązania:

  • Montaż równoległy – płot jest układany zgodnie z pochyłością terenu. Panele są dopasowywane indywidualnie, zależnie od kąta nachylenia zbocza. Ten sposób jest najczęściej stosowany przy montażu paneli lub siatki ogrodzeniowej na terenie o różnym nachyleniu, które nie przekracza 24%.
  • Montaż kaskadowy – bardziej popularny ze względu na precyzyjne dopasowanie płotu do złożonego terenu. Polega na stopniowym obniżaniu każdego panelu o taką samą wysokość, tworząc coś na kształt schodów. Ten rodzaj ogrodzenia jest możliwy do wykonania zarówno przy montażu paneli na podmurówce betonowej, jak i przy wylewce, jednak wymaga to dodatkowych prac. Montaż schodkowy umożliwia lepsze dopasowanie płotu do wymagań terenu oraz preferencji inwestora.
Brama wjazdowa na skarpie

Każda brama powinna mieć szerokość co najmniej 2,4 metra, ale oczywiście im szerszy wjazd, tym bardziej wygodny dla użytkowników. W przypadku montażu płotu panelowego i konieczności zainstalowania bramy na terenie o zróżnicowanym nachyleniu lub skarpie – jedynym wyjściem jest wyrównanie terenu w tym obszarze, gdzie ma być umieszczona brama, oraz stworzenie drogi dojazdowej do posesji.

Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie – ważne kwestie!
  • Badanie terenu – przy montażu ogrodzenia z siatki czy panelowego na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu, rodzaj gruntu ma kluczowe znaczenie. Jeśli skarpa jest podatna na osunięcia, a grunt niestabilny, konieczne jest wykonanie badań geologicznych przed rozpoczęciem prac nad płotem. Dodatkowo, warto skonsultować wykonanie ogrodzenia z ekspertem. Umieszczenie ogrodzenia na niestabilnym gruncie może spowodować jego pochylenie lub osunięcie.
  • Drenaż – jest niezbędny, jeśli linia ogrodzenia przecina zbocze. Prawidłowo wykonany drenaż zapobiega nasyceniu betonowej podmurówki wodą, co mogłoby przyspieszyć jej niszczenie i pękanie.
  • Podstawy fundamentowe – dokładność i jeszcze raz dokładność! Solidnie wykonana podstawa zapewni stabilność płotu na długie lata.
Scroll to Top